#
× O nas Usługi Opinie Poradnik Kontakt

# Zaparowane szyby w samochodzie. Jak sobie z nimi poradzić?

#
18 października, 2021

Odwiecznym problemem wielu kierowców są parujące szyby. Kiedy za oknem zaczyna przeważać zimowa aura, pojawiają się niskie temperatury, może dochodzić do niechcianego zjawiska parowania szyb. Odparowanie ich może zajmować wiele czasu, a niedokładne wykonanie tego zadania może sprawiać zagrożenie w trakcie jazdy samochodem. Co jest przyczyną parowania szyb w samochodzie? Jak sobie poradzić z tym problemem, czyli jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy?

Co powoduje, że szyby parują?

Jakie są przyczyny parowania szyb w samochodach? Przede wszystkim za taki stan rzeczy odpowiada zbyt duża wilgoć, która znajduje się w aucie. Taka wilgoć plus zimne szkło prowadzi do procesu skraplania. Wystarczy jednak dobrze ogrzać auto, a zjawisko zaparowanych szyb zniknie. Jednak codzienne parowanie szyb może być niezwykle irytujące. Trzeba więc dojść do dokładnych przyczyn zjawiska, a następnie je usunąć, aby każdego poranka nie tracić czasu.

Problemy z klimatyzacją

Niezwykle popularną przyczyną wpływająca na parowanie szyb jest niesprawna klimatyzacja. Dlatego należy dbać o system klimatyzacji w samochodzie. Wystarczy, że samochód posiada sprawny układ chłodzenia kabiny, to zjawisko zaparowanych szyb zniknie po kilku, kilkunastu sekundach. Każdy posiadacz klimatyzacji w samochodzie, powinien więc regularnie sprawdzać jej stan. Kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy z klimatyzacją, koniecznie trzeba je usunąć.

Filtr kabinowy zabrudzony lub mokry

Trzeba pamiętać również o tym, aby filtr kabinowy był w odpowiednim stanie. Wymiana tego elementu powinna odbywać się co kilka lat, ale w trakcie pracy, cały czas ulega on zabrudzeniom. Równocześnie z zabrudzeniami dochodzi do sytuacji, że będzie on mokry. Taki stan filtra kabinowego będzie znacząco wpływał na jakość pracy klimatyzacji.

Dywaniki w samochodzie

To dość prozaiczna przyczyna problemów z parowaniem szyb, jednak wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że mokre, brudne dywaniki samochodowe będą powodowały problemy. Pozostający na nich śnieg, wilgoć mogą być przyczyną parowania szyb. Podobnie dzieje się w sytuacji rzadkiego czyszczenia samochodu. Kurz, piasek w aucie tworzą znakomite warunki do zatrzymywania wilgoci.

#Napisz do nas


    #