Wymiana świecy zapłonowej

wymiana swiecy zaplonowej warsztat samochodowy gdynia cena mktyre

Wymiana świec zapłonowych nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy znać się na samochodach i mieć dryg majsterkowicza, aby skutecznie wykonać wymiany. Jak skutecznie i bezpiecznie tego dokonać?

 

Czym jest świeca zapłonowa?

 

Zanim przystąpi się do pracy związanej z wymianą świecy zapłonowej, należy wiedzieć, za co odpowiada w autach. Mianowicie dzięki niej powstaje iskra, która ma spowodować zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeżeli w trakcie jazdy zauważa się, iż silnik pracuje nierównomiernie, lub też samochód potrzebuje więcej paliwa niż standardowo, może oznaczać to, że świeca jest zużyta.

 

Dobrej klasy świeca zapłonowa powinna wystarczyć nawet na przejechanie 100 000 km. Jej zużycie jest kontrolowane standardowo podczas przeglądu samochodu. 

 

Jak wymienić świecę zapłonową?

 

Przed przystąpieniem do wymiany świecy, koniecznie należy mieć pod ręką nowe świece, a także odpowiedni zestaw narzędzi. Mowa o obowiązkowych kluczach do świec oraz przyda się klucz dynamometryczny. Uwaga, chcąc mieć jak najlepsze świecie, koniecznym będzie dopasowanie ich do konkretnego modelu auta, a także rodzaju silnika.

 

W zależności od modelu auta, świecie będą widoczne po otwarciu klapy silnika, lub trzeba ich poszukiwać pod osłoną silnika. Taką osłonę silnika należy oczywiście zdemontować. Może się zdarzyć, że konieczne będzie również ściągnięcie obudowy filtra powietrza. Świece znajdują się przy listwie zapłonowej lub pod tzw. fajkami. Kiedy znajdują się przy fajkach, koniecznie trzeba je odkręcać indywidualnie, każdą po kolei.

 

Pracę rozpoczyna się od wykręcenia świecy i sprawdzenia czystości gniazda. Kiedy jest brudne, konieczne będzie jego wyczyszczenie. Kolejnym etapem jest sięgnięcie po nową świecę, którą warto pokryć niewielką ilością oleju silnikowego. Tak przygotowana świeca może zostać wkręcona.  Świecę przykręca się ręcznie lub za pomocą posiadanego klucza. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie klucza dynamometrycznego. Grunt to, aby w żaden sposób nie dokręcić świecy zbyt mocno. Równocześnie, kiedy świeca będzie przykręcona zbyt lekko, można doprowadzić do sytuacji, w której to głowica ulegnie uszkodzeniu.

 

Zakończenie prac

 

Po prawidłowym zamontowaniu świec należy starannie założyć na nie fajki, lub świecę włożyć do cewki zespolonej, w zależności od modelu auta. Następnie montaż obudowy silnika i można sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, udając się w próbną podróż samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *