Wymiana opon Gdynia

wymiana opon wulkanizacja gdynia warsztat sopocka mktyre (2)

Jesień to pora roku, kiedy należy zacząć myśleć o wymianie opon letnich na zimowe. Naturalnie trafiają się jednostki, które uporczywie unikają tego tematu i niezależnie od aury, jeżdżą na oponach letnich lub całorocznych. Nie jest to zbyt rozsądne, gdyż naraża się siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Wymiana opon na zimę to obowiązek, który należy spełnić.

Dlaczego zamiana opon jest tak istotna z punktu widzenia kierowcy i jego pojazdu? Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie wymiany? Jak prawidłowo powinny zostać zmienione opony i w jaki sposób znaleźć najlepszy warsztat, który podejmie się tego zadania? Odpowiedzi na te pytania, jak i inne, związane z oponami, znajdziecie w tym tekście.

Dlaczego opony letnie nie nadają się do jazdy zimą?


Każdy właściciel samochodu powinien przed nadejściem zimy wymienić letnie opony na zimowe. Wynika to oczywiście przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa. Zimowe opony są odpowiednio zaprojektowane i wykonane, aby w zimowych warunkach gwarantować m.in. przyczepność.

Jazda zimą na letnich oponach jest niezwykle trudna. Szczególnie w sytuacjach, kiedy trzeba ekspresowo reagować, np. hamować czy omijać inne auta. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to niewykonalne, szczególnie na oblodzonej drodze, czyli wszystko zakończy się najpewniej kolizją. Jaka jest droga hamowania pojazdy w warunkach zimowych, kiedy zamontowane ma różnego typu opony?

Podczas testów przyjęto założenia jazdy z prędkością 50 km/h. Droga hamowania z oponami zimowymi wynosi 31 metrów. Auto z oponami całorocznymi potrzebowało 42 metrów do wyhamowania. Droga hamowania pojazdów z oponami letnimi to już 62 metry.

Przemieszczanie się po mieście autem, wymaga dynamicznej jazdy. Auta na letnich oponach podczas zimowej aury poruszają się zupełnie inaczej niż te posiadające zimowe opony. Jest to utrudnienie dla wszystkich uczestników ruchu.

Naturalne jest, że letnie opony nie pomagają w wykonywaniu manewrów podczas zimowych miesięcy. Skręcanie na skrzyżowaniach, próby dynamicznego włączenia się do ruchu, wszystko to jest bardzo utrudnione. Podobne sytuacje występują w trakcie pokonywania łuków na drodze. Przejazd na łukach, nawet przy najniższych prędkościach, może zakończyć się zniesieniem pojazdu na przeciwległy pas, czy też poza drogę.

Letnie opony na oblodzonej drodze mają minimalną przyczepność. Nawet małe wzniesienie może być przeszkodą nie do pokonania. Użytkując letnie opony w trakcie zimy, znacząco wpływa się na ich stan. Ulegają one znacznie szybszej degradacji, poprzez kontakt z chemią (sypaną na drogach), a także styczność z ostrymi, twardymi kawałkami lodu lub śniegu.

Decydując się na podróż w trakcie zimy autem z letnimi oponami, trzeba pamiętać, że systemy bezpieczeństwa, takie jak np. ABS nie będą działać prawidłowo. Warto również wspomnieć w tym miejscu o kwestiach ubezpieczenia AC. Będąc uczestnikiem wypadku, kolizji w warunkach zimowych i mając zamontowane letnie opony, można spodziewać się sytuacji, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC. Podstawą do takiego rozstrzygnięcia będą zapisy umowy, mówiące o rażącym niedbalstwie właściciela pojazdu.

Kiedy najlepiej wymienić letnie opony na zimowe?


Utarło się wśród kierowców, że 1 listopada to cezura, która wskazuje, że już czas na wymianę opon letnich na zimowe. W naszych warunkach klimatycznych jednak lepiej nie czekać na okolice Wszystkich Świętych. Wskazuje się, że założenie opon zimowych powinno nastąpić, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni.

Warto jednak obserwować temperatury w okresie porannym, kiedy większość kierowców wyrusza na trasę. Pamiętać również trzeba o tym, że pogoda w Polsce bywa zmienna i kapryśna. Dziś może świecić słońce i być ciepło, a następnego dnia pojawią się przymrozki i niskie temperatury. Czekanie z założeniem opon zimowych na pierwszy mrozy, czy pierwszy śnieg jest kiepskim pomysłem.

Jak prawidłowo powinno zmieniać się opony w samochodzie?


Wymiana letnich opon na zimowe nie jest czynnością, która zajmuje wiele czasu. Niektórzy właściciele pojazdów wykonują to zadanie samodzielnie. Jednak dla bezpieczeństwa lepiej korzystać z pomocy wyspecjalizowanych warsztatów samochodowych. Prawidłowa wymiana opon i ich sprawdzenie jest w pełni możliwe przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi.

Jak dokładnie przebiegać będzie proces wymiany opon?


Co muszą wykonać pracownicy warsztatu, aby mieć pewność, że wszystko z oponami jest w porządku? Montaż opon odbywa się zgodnie z kierunkiem toczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób mogą one prawidłowo odprowadzać wodę. To również gwarancja, że będą posiadały prawidłową przyczepność i zagwarantują bezpieczne hamowanie.

Przed założeniem opon, należy dokładnie wyczyścić felgi. Nakładanie opon na brudne felgi, może mieć wpływ np. na powolne spadki powietrza. Dodatkowo warto również wyczyścić piasty, gdyż zalegający na nich brud, będzie odpowiadał za nieprawidłowe przyleganie felgi. To zaś stanie się przyczyną drgań samochodu w trakcie jazdy. Warto również pomyśleć o wymianie zaworów.

Gumowe zawory koniecznie trzeba wymieniać przy każdej przekładce. Inaczej może dochodzić do zjawiska uchodzenia powietrza z opony. Bardzo ważne jest umiejętne dokręcanie kół. Nie może być ono wykonane zbyt słabo lub zbyt mocno. Dlaczego trzeba mieć w tym aspekcie wyczucie? Słabe dokręcenie kół jest niebezpieczne, gdyż mogą one odpaść w trakcie jazdy. Zbyt mocne dokręcanie prowadzi do zapieczenia się nakrętek.

Po założeniu opon koniecznie powinny zostać wykonane takie działania jak geometria i wyważanie. Ustawienie prawidłowej geometrii jest ważne, gdyż tylko w ten sposób oś przednia oraz tylna będą ustawione pod właściwym kątem. Dzięki temu opony nie będą się szybciej zużywały. Proces wyważania ma zapobiegać wibracjom w trakcie jazdy, a także szybszej eksploatacji elementów zawieszenia. 

Co z oponami, które nie będą użytkowane?


Odpowiednie składowanie opon pozwala chronić je przed szybszym zniszczeniem. Jak więc prawidłowo przechowywać opony? Dobrze znaleźć miejsce, gdzie jest ciemno, sucho oraz chłodno. W sąsiedztwie opon nie powinny znajdować się żądne chemikalia (np. smary, oleje czy rozpuszczalniki). Przed schowaniem opon, warto je starannie wyczyścić i umyć. Każda opona, która ma zostać schowana, powinna przejść kontrolę.

Sprawdza się dokładnie bieżnik oraz szuka potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli nie mamy warunków do przechowywania opon, wystarczy skorzystać z usług przygotowanych przez niektóre warsztaty. Składowanie nie kosztuje zbyt dużo, a ma się pewność, że opony będą „odpoczywały” w idealnych dla nich warunkach. Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z wymianą opon sprawdza się jeszcze czy poziom ciśnienia jest prawidłowy i można ruszać w trasę.

Wymiana opon w profesjonalnym warsztacie. Jak wybrać najlepsze usługi?


Nie warto samodzielnie wymieniać opon letnich na zimowe. To pozorne oszczędności, gdyż bez profesjonalnych narzędzi, nie dokonamy dokładnego sprawdzenia wielu aspektów związanych z prawidłowym działaniem opon. Dlatego trzeba poszukać i wybrać odpowiedni warsztat. Czym się kierować w takiej sytuacji? Co powinien posiadać profesjonalny warsztat samochodowy, do którego udamy się na wymianę opon?

Trzeba mieć na uwadze, że sięganie po pomoc ze strony wyspecjalizowanych warsztatów, mechaników, to gwarancja zapewnienia sobie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Dobry warsztat to nie tylko usługa wymiany opon, ale również działania diagnostyczne, przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Bardzo ważnym elementem w każdym warsztacie jest czynnik ludzki.

Zespół mechaników, którzy umiejętnie łączą praktykę z wiedzą, stale uzupełnianą. Dobry mechanik w trakcie wymiany opon od razu zauważy wady, usterki w aucie, które powinny zostać naprawione. Wymiana opon nie jest kosztowna, ale idealną sytuacją jest poznanie ceny usługi przed rozpoczęciem jej wykonania. Dzięki temu ma się pewność, że podjęta została współpraca z rzetelnym warsztatem i nie pojawi się tzw. element „naciągania” na dodatkowe koszty.

Potrzebne nowe opony? Jak je znaleźć, gdzie kupić?


Opony mają określoną żywotność. Kiedy są w kiepskim stanie, nie będą gwarantowały bezpiecznej i prawidłowej jazdy. To znak, że należy poszukać nowych. Jak to najlepiej zrobić?

Gdzie warto kupić nowe opony?


Szukając nowych opon, należy zwracać uwagę na wiele detali. Na pewno istotne jest, aby odróżniać opony nowe od bieżnikowanych. Opony bieżnikowane są używane, ale są sprzedawane, gdyż został na nie nadlany nowy bieżnik. Wybierając opony, koniecznie sprawdza się ich datę produkcji. Czas eksploatacji opon wynosi 10 lat od wyprodukowania. Może dojść do sytuacji, że nowa opona leży już na ekspozycji od dłuższego czasu. Zatem po jej zakupie, czas eksploatacji będzie krótszy, niż zakładane 10 lat.

Warto stawiać na opony renomowanych producentów, zamiast cieszyć się z pozornych oszczędności i kupować tzw. chińszczyznę. Na taniej oponie można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, ale pod znakiem zapytania pozostaje bezpieczeństwo jej użytkowania.

Jeżeli nie mamy pojęcia jak wybrać najlepsze opony do modelu naszego auta, śmiało korzystajmy z wiedzy pracowników warsztatów samochodowych. Kontakt z profesjonalistami, którzy zajmują się oponami i mają na ich temat ogromną wiedzę, pozwoli dopasować idealne opony do samochodu.

Już niebawem rozpocznie się zwiększony ruch pod warsztatami samochodowymi. Pojawią się kierowcy, którzy będą chcieli dokonać wymiany opon letnich na zimowe. Zgodnie z tym, co powyżej, dbajmy o bezpieczeństwo swoje, jak i innych. Zawsze należy stawiać na pomoc najlepszych specjalistów w zakresie wymiany opon i diagnostyki z nią związanej. Bez wątpienia jednym z miejsc, gdzie uzyskamy pomoc w zakresie wymiany opon, jest WARSZTAT MK-TYRE z Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *