Tankowanie niewłaściwym paliwem. Co zrobić z tym fantem?

Tankowanie niewłaściwym paliwem. Co zrobić z tym fantem warsztat samochodowy gdynia mktyre

Tankowanie samochodu na stacji paliw nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy wlać do baku odpowiednie paliwo i można ruszać dalej. Jednak pomyłki się zdarzają i okazuje się, że samochód został zatankowany, nie tym paliwem co trzeba. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy zorientowaliśmy się, że zostało zalane złe paliwo? Jak reagować, gdy dopiero w tracie jazdy kierowca uświadamia sobie, że jest coś nie tak?

Zamiast diesla zatankowana benzyna

 

Błędy podczas tankowania przytrafiają się nie tylko wyjątkowo rozgarniętym osobom. Często ludzie, którzy korzystają z dwóch różnych samochodów (prywatny-służbowy) mogą wlać do baku złe paliwo. Okazuje się, że najczęstsze pomyłki dotyczą zatankowania samochodu benzyną, zamiast dieslem. Jak w takiej sytuacji zadziałać? Przy starszych modelach samochodów, w których nie ma zasilania jednostki napędowej pompowtryskiwaczami, można kontynuować tankowanie, ale oczywiście dieslem. Jednostka napędowa raczej da radę spalić taką mieszaninę, w której będzie około 10% benzyny.

 

Kiedy nastąpiła pomyłka i zatankowano benzynę zamiast diesla do w miarę nowego auta, nie powinno się odpalać silnika. Próba odjechania na benzynie zniszczy układ wtryskowy, którego wymiana będzie niezwykle kosztowna. Jedyny słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego, którego pracownicy rzetelnie wypompują paliwo. W większości przypadków należy liczyć się z faktem zamówienia lawety i wykonania całej operacji w warsztacie. Oprócz wypompowania paliwa należy liczyć się również z dokładną usługą czyszczenia przewodów paliwowych i sprawdzenia auta poprzez komputer diagnostyczny.

 

Jadąc nowym samochodem, w którym zamiast diesla zatankowana została benzyna, sytuacja robi się bardziej skomplikowana. Samochód dość szybko da znać, że jest coś nie w porządku, mianowicie jednostka napędowa przestanie pracować. Auto trafia do warsztatu, gdzie oprócz standardowych czynności związanych z wypompowaniem paliwa i czyszczeniem przewodów paliwowych, konieczne może okazać sprawdzenie układu wtryskowego oraz wymiana filtra paliwa.

 

Co, gdy zatankowany zostanie diesel zamiast benzyny?

 

Sytuacja, kiedy zamiast benzyny zostanie zatankowany diesel, może zdarzyć się tylko w przypadku starszych modeli samochodów. Nowe auta posiadają odpowiednie zabezpieczenia, gdzie średnica rurki pistoletu dystrybutora jest większa od średnicy wlewu paliwa. Przy starszych samochodach mogą wystąpić różne sytuacje. Auta z gaźnikiem, będą miały moc, aby pracować, gdy w baku znajduje się około 15% diesla, a reszta to benzyna. Gdy zatankowano pełen bak diesla, konieczne będzie wzywanie specjalistów, którzy wypompują olej napędowy z baku, równocześnie dokładnie przeczyszczą przewody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *