Skuteczne sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

klimatyzacja gdynia nabijanie klimy warsztat mktyre

Sprawnie działająca klimatyzacja ma ogromne znaczenie w trakcie podróży samochodem. Niewątpliwie w trakcie letnich miesięcy, kiedy temperatury są wysokie, posiadanie klimatyzacji w aucie okazuje się być znakomitym rozwiązaniem. Jednak tylko czysta klimatyzacja, będzie działać jak należy.

Okazuje się, że w trakcie pracy, klimatyzacja generuje wilgoć, która następnie pozostaje w kanałach wentylacyjnych. Osadzona wilgoć tworzy znakomite warunki do rozwoju grzybom czy bakteriom. Dlatego niezwykle istotne jest, aby regularnie i umiejętnie czyścić oraz odgrzybiać klimatyzację. Jeżeli z nadmuchu nie czuć specyficznego zapachu, to sprawdzanie i czyszczenie klimatyzacji wystarczy wykonać raz do roku.

Odgrzybianie klimatyzacji może być wykonane samodzielnie. Wystarczy tylko umiejętnie skorzystać z dostępnych na rynku preparatów. Właściciele samochodów mogą użyć środków chemicznych oraz ozonatora.

Środki chemiczne do usuwania grzybów i bakterii

Na rynku jest spory wybór środków chemicznych, dedykowanych do odgrzybiania klimatyzacji. Środki te w większości przypadków są pod postacią aerozolu, lecz można również spotkać preparaty pod postacią tzw. „granatu”. Środki w aerozolu należy dokładnie zaaplikować na parownik lub do kanałów wentylacyjnych. Tzw. „granaty” aplikuje się inaczej. Wystarczy je pozostawić w samochodzie, pod filtrem kabinowym i zaczekać aż całość ujdzie do wnętrza auta. Niezależnie od rodzaju stosowanego środka, użytkownik powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi.

Jak przeprowadzić ozonowanie?

Decydując się na czyszczenie klimatyzacji z wykorzystaniem ozonu, należy zainwestować w generator ozonu. To urządzenie, które będzie wytwarzało ozon, niezbędny do wyczyszczenia klimy. Ozon, jako gaz, ma doskonałe właściwości do walki z grzybem, bakteriami czy pleśnią.

Przystępując do ozonowania, w pierwszej kolejności należy dokonać wymiany filtra kabinowego. W miejscu starego zamontować nowy. Kolejnym krokiem jest zapalenie silnia, włączenie klimatyzacji i ustawienie jej w trybie obiegu zamkniętego. Po tych czynnościach należy klimatyzację włączyć na minimalnej temperaturze. Kiedy wszystko jest gotowe, czas na włączenie ozonatora i wprowadzenie w kratkę wentylacyjną rurki, z której będzie wydobywał się ozon. Teraz wystarczy odczekać około pół godziny i ozonowanie można uznać za udane. Kto jednak chce mieć większą pewność, że ozonowanie będzie w pełni skuteczne, może cały cykl powtórzyć jeszcze raz.

Osoba, która przeprowadza ozonowanie, naturalnie nie może przebywać w samochodzie, gdy pracuje ozonator. Po zakończonej pracy wnętrze samochodu musi zostać przewietrzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *