Płyn do chłodnic. Co należy o nim wiedzieć?

wymiana chlodniczego2

Płyn do chłodnic. Co należy o nim wiedzieć?

Wymiana płynu do chłodnic jest niezwykle ważną czynnością. Nie można o niej zapominać, bagatelizować sprawy. Wynika to choćby z faktu, że płyn do chłodnic ulega procesowi starzenia się i po kilku latach może przestać skutecznie chronić silnik.

Dlaczego płyn do chłodnic jest tak ważny?

Żeby zrozumieć, dlaczego wymiana płynu do chłodnic powinna mieć miejsce, należy zapoznać się z procesem pracy silnika samochodowego. W trakcie spalania oleju napędowego oraz benzyny dochodzi do procesu wytwarzania ogromnej ilości cieplnej energii. Silnik oraz jego elementy nie mogą jednak pracować przy zbyt wysokich temperaturach, dlatego istotnym jest prawidłowe działanie układu chłodzenia. Dobry płyn do chłodnic będzie gwarantował odpowiednią pracę silnika i jego elementów, zarówno kiedy temperatura jest zbyt wysoka, jak i w sytuacjach, kiedy mowa o pracy w trakcie mrozów.

Jaki płyn do chłodnic odpowiedni?

Chcąc samodzielnie przeprowadzić operację wymiany płynu do chłodnic, należy starannie sprawdzić jego skład i z jakim to środkiem mamy do czynienia. Producenci oferują zarówno typowe płyny do chłodnic, jak i koncentraty. To dwie różne rzeczy, gdyż typowy płyn do chłodnic należy wlać bezpośrednio do układu. Z kolei posiadany koncentrat trzeba dokładnie rozcieńczyć za pomocą wody demineralizowanej. Rozcieńczane przeprowadza się zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wymienić płyn do chłodnic?

Sam proces wymiany płynu do chłodnicy nie należy do skomplikowanych. Stary płyn trzeba usunąć poprzez jego spuszczenie z dolnej części chłodnicy. Zanim zostanie nalany nowy płyn, koniecznym będzie dokładne oczyszczenie układu chłodzenia. Porządnie przeprowadzona płukanka to najlepszy sposób na to, aby skutecznie przygotować się do nalania płynu do chłodnic. Po nalaniu płynu do chłodnic obowiązkowo trzeba układ dokładnie odpowietrzyć. Przez pierwsze kilka dni, warto dokładnie kontrolować jego poziom. Można to zrobić poprzez sprawdzanie zbiorniczka wyrównawczego.

Jak więc widać, operacja wymiana płynu do chłodnic nie należy do zadań skomplikowanych i trudnych. Wystarczy tylko postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami, a wszystko zostanie zrobione prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *