Objawy nieprawidłowo działającego układu hamulcowego

warsztat samochodowy gdynia mktyre

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie odpowiadający za bezpieczeństwo. Ich blokowanie może okazać się niezwykle niebezpieczne. Jednak w praktyce mało który właściciel samochodu ma pojęcie o tym, w jakim stanie są hamulce oraz elementy z nimi powiązane. Dlatego warto poznać objawy, które mogą wskazywać na kiepski stan hamulców. Jak to zrobić samodzielnie i w jaki sposób reagować na jakiekolwiek awarie układu hamulcowego?

Najważniejsze objawy wskazujące na zużycie układu hamulcowego

Nie każdy kierujący zwraca baczną uwagę na stan hamulców. Coroczna kontrola pojazdu, wizyty u mechanika to w większości sytuacji, jedyna okazja do sprawdzenia układu hamulcowego. Należy jednak wiedzieć, że w trakcie codziennej jazdy istnieje szansa, aby stwierdzić, że z hamulcami dzieje się coś złego. Jak tego dokonać? Po dłuższej jeździe można zauważyć na felgach pył, powstający w wyniku ścierania się klocków hamulcowych. To jedna z oznak, że warto dokładnie przyjrzeć się hamulcom. Równocześnie, w trakcie pokonywania dłuższych tras można poczuć zapach rozgrzanego metalu. Taki zapach powinien zapalić lampkę ostrzegawczą i doprowadzić do natychmiastowego sprawdzenia hamulców. Innego rodzaju objawami alarmującymi, że z hamulcami nie jest najlepiej, będzie szybsze zużycie paliwa, przy równoczesnym spadku osiągów samochodu. Dlatego bardzo ważnym jest regularne i umiejętne śledzenie oraz analizowanie osiągów własnego auta.

Jak sprawdzić przyczyny niesprawnego hamulca?

W wielu sytuacjach okazuje się, że za problem z hamulcem, blokowaniem się kół samochodu odpowiadają tłoczki hamulcowe, które w wyniku eksploatacji stały się niesprawne. Wystarczą większe zabrudzenia, postępująca korozja, przez co tłoczek hamulcowy nie może prawidłowo pracować. W normalnej sytuacji po wciśnięciu hamulca tłoczki hamulcowe powinny się cofać. Kiedy ulegną zniszczeniu, nie są w stanie się cofnąć, co sprawia, że klocki hamulcowe cały czas będą tarły tarcze. Jeżeli tłoczek uległ zabrudzeniu, to należy go po prostu dokładnie wyczyścić. Gdy tłoczek dopadła korozja, jedynym rozwiązaniem będzie zakup i montaż nowego.

Innego rodzaju elementem, który może odpowiadać za kiepsko działające hamulce, są klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe ulegają szybkiemu zniszczeniu w momencie, kiedy auto jest rzadko użytkowane. Pojawia się korozja, która skutecznie będzie blokowała prawidłowy ruch klocka. Klocki hamulcowe, podobnie jak tłoczki hamulcowe należy dokładnie wyczyścić, lub kiedy są porządnie zniszczone, zakupić i zamontować nowe.

Zniszczone przewody hamulcowe mogą być kolejnym elementem, który będzie negatywnie wpływał na pracę układu hamulcowego. Długie ich użytkowanie prowadzi do niszczenia, poprzez odpadające w ich wnętrzu kawałki gumy. Następstwem takiej sytuacji jest brak prawidłowego przepływu płynu hamulcowego. Jeżeli tego typu zniszczenia dotkną samochód, to pozostaje wymiana przewodów oraz płynu hamulcowego.

Brak regularności w wymianie płynu hamulcowego może być powodem zniszczenia układu hamulcowego. Układ ulega zabrudzeniu, co powoduje, że tłok pompy hamulcowej znacznie ogranicza swoją pracę. Jeżeli w układzie hamulcowym zbierze się zbyt wiele szlamu, to konieczne jest dokładne czyszczenie. W sytuacji, kiedy układ hamulcowy jest mocno zniszczony, obowiązkowy staje się zakup nowego.

Co w sytuacji, kiedy problematyczny w użytkowaniu staje się hamulec pomocniczy? W tym przypadku dochodzi do zniszczenia tłoczków w cylindrach. Najzwyczajniej w świecie ulegają one korozji, a także zabrudzeniu, np. pyłem. Tego typu awaria wymaga natychmiastowej wymiany cylindrów na nowe. Innego rodzaju problemem staje się blokada linki hamulca pomocniczego. Występują ona szczególne w samochodach, które są użytkowane od święta. Linki ulegają korozji, co może prowadzić nawet do ich zerwania. Kiedy dojdzie do tego typu zniszczenia, warto skontaktować się z profesjonalnym warsztatem, który przeprowadzi naprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *