Korozja nadwozia – jak sobie z nią poradzić?

Korozja nadwozia – jak sobie z nią poradzić mechanik gdynia mktyre

Korozja to ogromny problem w samochodach, niezależnie od ich wieku. Wydawać by się mogło, że  korozja atakuje tylko stare modele aut. Jest to jednak błędne spojrzenie na sprawę. Obecnie każdy właściciel samochodu, niezależnie od rocznika auta, powinien mieć się na baczności i regularnie sprawdzać, czy korozja nie zaatakowała jego wehikułu.

 

Gdzie najczęściej atakuje korozja?

 

Korozja może pojawiać się w najróżniejszych miejscach. Najczęściej jednak atakuje takie elementy jak dolna część drzwi, maska, kielichy zawieszenia, klapa bagażnika czy też korek wlewu paliwa oraz części wchodzące w skład układu wydechowego. Dodatkowo można się spodziewać pojawienia rdzy w miejsca takich jak listwy ozdobne czy nadwozie samochodu. Często właściciel samochodu nie jest w stanie stwierdzić, że korozja pewnych elementów zaczyna się rozwijać.

 

Skąd bierze się korozja?

 

Nie ma większego zaskoczenia, kiedy szuka się przyczyn korozji. Jej genezą jest przede wszystkim brud, wilgoć czy też kurz. Pewne miejsca w samochodzie są szczególnie narażone na zbieranie się brudu, wilgoci czy kurzu. Dodatkowo przyczyną pojawiania się rdzy będzie wypadek, stłuczka oraz uszkodzenie powłoki lakierniczej czy antykorozyjnej. 

 

Jak skutecznie walczyć z rdzą?

 

Zasadniczo zaleca się regularne czyszczenia auta oraz jego profesjonalne woskowanie. Należy zwrócić uwagę na miejsca przy listwach, gdyż to właśnie tam może pojawiać się pierwsze ognisko rdzy. Profesjonaliści polecają równocześnie ściąganie listw co dwa, trzy lata i dokładne mycie elementów, które znajdują się pod nimi. Jeżeli chcemy zapobiegać pojawianiu się rdzy, to dobrze jest wykorzystać do czyszczenia wosk w sprayu. Pozwoli on dokładnie wyczyścić każdy element. Jednak w sytuacji, kiedy pojawi się rdza pod listwami, to wosk należy odłożyć na bok.

 

Usuwanie korozji spod listew

 

Chcąc usuwać korozję spod listew, koniecznie należy je zdjąć. Dopiero wtedy można ocenić wielkość zniszczeń.

 

Jeżeli korozja jest na etapie początkowym, można wykorzystać do jej usuwania papier ścierny lub szczotkę metalową. Decydując się na takie środki usuwania rdzy, należy być niezwykle ostrożnym, aby nie doszło do uszkodzenia lakieru. Kiedy wszystko zostało skutecznie wyczyszczone, trzeba użyć podkładu epoksydowego oraz lakieru zaprawkowego, a także lakieru akrylowego na zewnątrz. Ważne, aby dobierać kolorystykę do koloru lakieru samochodu.

Przy zastosowaniu takich środków, koniecznie należy mieć dokładnie wyczyszczony samochód. Równocześnie po nałożeniu, powinno się odczekać około 12 godzin, zanim przystąpi się do kolejnego etapu, czyli zakładania listw.

 

Co robić w przypadku dużej korozji pod listwami? Jeżeli okazuje się, że rdza zaatakowała wiele elementów samochodu, nie pozostaje nic innego, jak oddanie samochodu do profesjonalistów. Samodzielne próby naprawy nic nie dadzą, dlatego warto zainwestować w pomoc specjalistów, którzy w sposób dokładny wszystko wyczyszczą i naprawią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *