Jak zadbać o samochód rzadko użytkowany?

warsztat samochodowy gdynia mechanik mktyre karwiny sopocka 3

Nie każdy właściciel samochodu ma możliwość częstego korzystania z niego. Są po prostu sytuacje, kiedy w rodzinie są dwa samochody, gdy właściciel pojazdu nie musi przemieszczać się pojazdem po mieście i wiele innych. Rzadkie użytkowanie samochodu nie zwalnia jednak przed prawidłowym dbaniem o jego stan. O czym więc należy pamiętać, kiedy posiada się auto, które jest użytkowane z rzadka? Jak dbać, aby cały czas działało prawidłowo?

Regularne odpalanie samochodu

Na pewno bardzo istotne jest, aby regularnie samochód odpalać, tak aby silnik mógł popracować. Niestety zbyt długi okres spoczynku samochodu może mieć przykre konsekwencje dla najróżniejszych elementów silnika. Równocześnie, o ile to możliwe, warto, aby samochód użytkowany sporadycznie, był parkowany np. w garażu. Jest to bardzo ważne, szczególnie w miesiącach zimowych.

Kontrola ciśnienia w oponach

Nieużywane auto może być niebezpieczne, jeżeli nie będzie regularnie sprawdzało się pewnych jego elementów. Bardzo istotne jest to, aby kontrolować ciśnienie w oponach, gdyż w nieużywanych samochodach, może ono spadać.

Spokojna jazda, bez szybkiego wrzucania wysokich obrotów

Sama jazda samochodem, który jest użytkowany z rzadka, wymaga, aby podczas pierwszych kilkunastu minut jechać spokojnie, bez wrzucania wysokich obrotów silnika. Należy podchodzić do tego tematu w sposób spokojny.

Stały poziom paliwa obowiązkowy w rzadko użytkowanych samochodach

Kiedy auto jest sporadycznie używane, należy pamiętać o tym, aby mieć w baku odpowiedni poziom paliwa. Pusty bak nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może dochodzić do zjawiska, kiedy będzie się w nim skraplała woda. W wyniku tego bak ulega szybkiej korozji, pojawiają się liczne zanieczyszczenia, które w szybki sposób zatkają np. przewody paliwowe.

Jak zadbać o silnik w samochodzie sporadycznie używanym?

Silnik to kolejny element, o który należy pamiętać w autach z rzadka użytkowanych. Spływający do miski olej staje się przyczyną korodowania pewnych części silnika, takich jak np. wałki rozrządu. Brak stałego kontaktu oleju z silnikiem może narazić na zniszczenie uszczelniacze zaworowe, które będą pękały.

Kontrola hamulców

Wystarczy dłuższe nieużytkowanie samochodu, a na tarczach hamulcowych może pojawić się na rdzawy nalot. Jednak nie jest to w zasadzie groźne. Czymś innym będzie zaś korozja, która może się pojawić na prowadnicach zacisków. Korozja w najgorszym wypadku skutecznie unieruchomi samochód. Dlatego, kiedy samochód jest używany z rzadka, warto regularnie sprawdzać stan jego hamulców.

Olej traci swoje właściwości

Samochód stojący w garażu, na parkingu, użytkowany od święta, będzie wymagał dbania o jakość oleju silnikowego. Oleje tracą swoje właściwości, dlatego właściciele samochodów, które są rzadko używane, powinni częściej dokonywać wymiany tego elementu eksploatacyjnego. W przeciwnym wypadku może dojść do zatarcia silnika, co równa się niezwykle drogiej naprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *