Jak wymienić olej?

Warsztat samochodowy Gdynia

Wymiana oleju i filtra w samochodzie powinna być przeprowadzana regularnie. W ten sposób dba się prawidłowe działanie pojazdu. Olej można wymienić samodzielnie lub korzystając z pomocy warsztatów samochodowych. Czując się na siłach, mając odpowiednie umiejętności i stosując się do poniższych informacji, samodzielna wymiana oleju nie będzie skomplikowana.

Przygotowanie narzędzi

Przed przystąpieniem do pracy przy wymianie oleju należy zgromadzić niezbędne narzędzia oraz materiały. Z tego tytułu powinno się przygotować olej właściwy do danego pojazdu, rekomendowany przez producenta. Powinien on posiadać odpowiednią lepkość oraz mieć oznaczenia przepływu w niskich temperaturach. Przy wymianie oleju niezbędne będą: klucz nasadowy, klucz do filtra oleju, filtr oleju, podnośnik, pojemnik na stary olej. Dodatkowo należy przygotować się na zabrudzenia, mając pod ręką papierowe ręczniki lub szmatki.

Rozpoczęcie prac, czyli spuszczanie starego oleju

Na samym początku konieczne jest otwarcie maski samochodu i odkręcenie korka wlewu oleju. To znacznie ułatwi proces spuszczania starego oleju, będzie on szybszy. Na dnie miski olejowej znajduje się korek spustowy i pod nim należy ustawić pojemnik, do którego stary olej spłynie. Spuszczając olej, należy uważać, aby nie zabrudzić powierzchni, dlatego pod pojemnik warto podłożyć stare szmaty, gazety czy papier. Korek spustowy należy odkręcać starannie dobranym kluczem, gdyż to gwarancja pewnej i bezpiecznej pracy, bez żadnych uszkodzeń.

Poszukiwanie i wymiana filtra

Kolejnym elementem prowadzącym do wymiany oleju w samochodzie jest znalezienie i usunięcie filtra. W niektórych sytuacjach usunięcie filtra może być kłopotliwe, dlaczego dobrze jest wspomóc się odpowiednim kluczem do tego elementu. Ściągając filtr, należy być niezwykle ostrożnym. O czym trzeba pamiętać? Filtr musi zostać zdjęty z gumową uszczelką. Pozostawienie uszczelki sprawi, że po założeniu nowego filtra nie będzie on maksymalnie przylegający.

Przykręcając filtr oleju, należy mieć na uwadze żeby wykonać to bardzo delikatne, gdyż zachodzi możliwość przekręcenia gwintu. Filtr musi być bardzo starannie, mocno dokręcony.

Wlewanie nowego oleju

Po wykonaniu powyższych czynności, można starannie podejść do wlewania nowego oleju do silnika. Należy pamiętać o tym, aby postępować według instrukcji producenta samochodu i według tych wytycznych wlać odpowiednią ilość oleju. Sam pomiar poziomu oleju można wykonać poprzez wykorzystanie bagnetu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w pewnych okolicznościach może nie być do końca dokładny. Dobrze jest, aby samochód stał na prostej nawierzchni, wtedy łatwiej o dokładniejszy pomiar. Po wlaniu oleju wystarczy zakręcić korek wlewu i zamknąć klapę silnika.

Stary zużyty olej powinien zostać zutylizowany. Pod żadnym pozorem nie wolno go wylewać gdzie popadnie. Można go po prostu oddać do warsztatu lub sklepu motoryzacyjnego, gdzie powinien zostać przyjęty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *