Jak wydłużyć „życie” naszych opon?

Wulkanizacja Gdynia 3

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, opony są bardzo ważnym elementem samochodu. Czy możemy jakoś o nie zadbać  i wydłużyć ich żywotność?

Jednym z kluczowych aspektów prawidłowej eksploatacji jest ostrożne podjeżdżanie na krawężniki pod możliwie największym kontem i niewielką prędkością. Wykonując manewr w ten sposób, uszkodzenia bocznej ściany opony są minimalne. Agresywne pokonywanie krawężników lub innych przeszkód może skutkować całkowitym rozerwaniem opony bądź uszkodzeniem wewnętrznej struktury opony i powstania bąbla.

 

Warsztat samochodowy Gdynia

 

Podobne w skutkach może okazać się również, najechanie na wyrwę w jezdni. Ominięcie dziury nie zawsze jest możliwe, lecz gdy do tego dojdzie, co może zrobić kierowca? Powinien przed samym najechaniem na wyrwę odpuścić hamulec, powodując tym uniesienie się przodu pojazdu i możliwość przejęcia części energii przez zawieszenie. Minimalizując w ten sposób uszkodzenie opony.

Dodatkowym sposobem na uniknięcie uszkodzenia opony i felgi przy przejeżdżaniu przez wyrwę jest pokonywanie jej środkową częścią opony. Ciśnienie powietrza w ogumieniu odgrywa bardzo dużą rolę w takiej sytuacji, gdy ciśnienie w oponie jest prawidłowe opona będzie w stanie zamortyzować uderzenie. Opona niedopompowana z powodu znacznego rozpłaszczenia jest bardziej narażona na ewentualne rozdarcia i pęknięcia.

Sprawność amortyzator i nieodpowiednia geometria mogą spowodować wyząbkowanie opony lub jednostronne nierównomierne zużycie bieżnika. Z tego powodu istotnie są regularne kontrolę kondycji zawieszenia i geometrii kół w sprawdzonych warsztatach samochodowych z doświadczonymi mechanikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *