Jak sprawdzić klocki hamulcowe?

warsztat samochodowy gdynia mktyre

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Ich prawidłowy stan ma ogromne znaczenie, nie tylko dla poruszającego się pojazdem, ale i otoczenia. Należy zatem regularnie sprawdzać ich stan, dbając tym samym o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu. Jak i kiedy sprawdzać klocki hamulcowe? Co zrobić przy tarczach hamulcowych?

Sprawdzanie klocków i tarcz hamulcowych

Klocki hamulcowe można sprawdzić poprzez zdjęcie kół. Co jest istotne w trakcie sprawdzania klocków hamulcowych? Niezwykle ważna jest grubość okładzin ciernych, a także fakt, czy ich zużycie jest równomierne. Mowa o równomiernym zużyciu po obu stronach tarczy hamulcowej. Jeżeli są one zużyte nierównomiernie, to mamy do czynienia o kiepskiej pracy, a także złym stanie zacisków lub prowadnic hamulcowych. Jeżeli prowadnice są w naprawdę kiepskim stanie, to w trakcie jazdy może dojść nawet do sytuacji blokowania hamulców w trakcie hamowania.

Tarcze hamulcowe należy również regularnie sprawdzać, dbać o ich prawidłowy stan. Trzeba pamiętać tutaj o tym, że w trakcie eksploatacji regularnie ulegają ścieraniu, a dochodząc do granicznej grubości, muszą zostać wymienione. Gdy nie są zbyt grube, gdy wartość graniczna grubości jest poniżej zalecanego poziomu, ich eksploatacja staje się niebezpieczna. Zbyt cienkie tarcze hamulcowe stwarzają zagrożenie, sprawiają, że hamowanie samochodem nie będzie tak skuteczne, jak w przypadku posiadania odpowiednich tarcz.

Zniszczenie klocków hamulcowych oraz tarcz hamulcowych

Nie tylko z uwagi na eksploatację w trakcie jazdy, tarcze hamulcowe, a także klocki hamulcowe ulegają zniszczeniu. Należy pamiętać, że auto nieużywane niszczeje, wraz z nim liczne elementy konstrukcyjne. Tarcze oraz klocki mogą ulegać korozji, co wpływa bezpośrednio na ich szybsze niszczenie. Dlatego dobrze jest regularnie odwiedzać specjalistów, mechaników, którzy będą sprawdzali stan układy hamulcowego.

Zadanie można to wykonać samodzielnie, jednak oko fachowca, specjalistyczny sprzęt, doskonale sprawdzi ich stan i równocześnie zaordynuje wymianę elementów na nowe. Co istotne, dobrze jest nie oszczędzać na tarczach czy klockach hamulcowych, nie wybierać najtańszych modeli. Równocześnie ich wymianę zlecać profesjonalistom z doświadczeniem. Gdyż oprócz odpowiedniej jakości ważny jest również prawidłowy montaż tych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *