Jak przygotować auto do zimy?

wymiana opon wulkanizacja gdynia warsztat sopocka mktyre (5)

Zima w naszych warunkach klimatycznych nie należy do najciekawszych pór roku z punktu widzenia kierowców. Szybko zapadający zmierzch, zmienne warunki pogodowe, opady śniegu, lub śniegu z deszczem, lód na drodze, a także minusowe temperatury. Wszystko to sprawia, że należy jak najlepiej przygotować samochody na czas zimy.

Dobrze przygotowany do zimowej jazdy samochód to pewność bezpieczeństwa, komfortu, a także uniknięcie np. nieprzewidzianych wydatków. Dlatego, zanim pojawią się pierwsze oznaki nachodzącej zimy, koniecznie należy zadbać o własne auto. Jak to najlepiej zrobić? Jakie elementy związane z eksploatacją auta należy dokładnie sprawdzić? Jak w pełni profesjonalnie przygotować swoje auto oraz siebie na zimowe warunki drogowe?

Nadchodzi zima, co dokładnie sprawdzamy w aucie?


Osoby, które dbają nie tylko o swoje samochody, ale przede wszystkim o własne i innych bezpieczeństwo, przed każdym sezonem zimowym bardzo dokładnie sprawdzą wiele elementów auta. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że samochód będzie w pełni sprawny i gotowy do jazdy w zimowej aurze. O czym trzeba pamiętać?

Wymiana opon


Nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotna jest wymiana opon letnich na zimowe. Opony zimowe to podstawa w trakcie zimy. Gwarantują odpowiednią przyczepność w trakcie jazdy w warunkach zimowych.

Droga hamowania w trudnych warunkach drogowych jest znacznie krótsza niż przy oponach letnich czy całorocznych. Nie ma również żadnych problemów z dynamiczną jazdą po ulicach pokrytych śniegiem czy lodem. Za wymianę opon dobrze jest się zabrać w październiku, korzystając przy tym z usług warsztatów samochodowych.

Nadwozie samochodu zabezpieczone przed korozją


Niskie temperatury, wilgoć oraz środki chemiczne używane do posypywania dróg w trakcie zimy, to najlepsza mieszanka do pojawienia się korozji na aucie. Trzeba więc zabezpieczyć się z tego tytułu. Jak to zrobić? Przede wszystkim wymagane są dokładne oględziny auta, skupienie się szczególnie na takich elementach jak nadkola, maska czy klapa bagażnika.

Niewielkie rysy, ubytki lakieru, czy już pojawiające się pierwsze oznaki rdzy. Wszystko to trzeba skutecznie usunąć i można to zrobić samodzielnie. Większe usterki wymagają ingerencji specjalistów. Samodzielnie na pewno należy dokładnie wymyć auto szamponem z dodatkiem wosku. To pomoże zabezpieczyć lakier przed brudem czy solą. Dodatkowo po umyciu pojazdu, dobrze jest nałożyć twardy wosk na karoserię i wszystko dokładnie wypolerować.

Można polerować ręcznie lub mechanicznie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie polerowanie mechaniczne, dlatego konieczne będzie udanie się do specjalistów. Do polerki mechanicznej wymagany jest odpowiedni sprzęt oraz wiedza i umiejętności.

Sprawdzić stan akumulatora


Każda zbliżająca się zima sprawia, że należy starannie sprawdzić stan akumulatora, w tym napięcie ładowania. Wraz ze spadkiem temperatury spada wydajność akumulatora. Wszystkie kwestie w tym aspekcie można sprawdzić przy pomocy specjalisty elektryka, który wykonuje test, dający odpowiedź jak bateria akumulatora wytrzyma mroźne temperatury.

Co więcej, kiedy akumulator nie działa na najwyższych obrotach, konieczne będzie zbadanie układu ładowania. Napięcie mierzone jest na zaciskach akumulatora przy włączonym silniku auta. Pomiar napięcia wyższy niż 14,5 V lub niższy niż 13,7 V jednoznacznie wskazuje na problemy z alternatorem. Kończąc temat przygotowania akumulatora do warunków zimowych, wymagane jest sprawdzenie jego klem. Jak wiadomo, połączenia muszą gwarantować przewodzenie na najwyższym poziomie.

To powoduje, że należy umiejętnie zabezpieczyć klemy akumulatora. Dokładne czyszczenie, a następnie pokrycie ich specjalnie przygotowanymi do tego środkami chemicznymi w zupełności wystarczy.

Układ paliwowy


Kolejna rzecz do sprawdzenia w aucie, nie tylko przed nadejściem zimy, to czystość układu paliwowego. Gdy jest zabrudzony, sprawia problemy podczas rozruchu silnika. Żeby go wyczyścić, należy skorzystać z dodatków do benzyny, które równocześnie zabezpieczą go na czas niskich temperatur.

Płyny eksploatacyjne


Układ chłodzenia – konieczna jest kontrola temperatury, w jakiej płyn krzepnie w układzie. Jest to szczególnie ważne w autach, które miały dwóch lub więcej właścicieli. Prawidłowa temperatura zamarzania płynu to -37 stopni. Gdy będzie niewłaściwa, zniszczeniu ulec mogą takie elementy jak głowica czy blok.

Olej silnikowy – niska temperatura oddziałuje na gęstość oleju, równocześnie zmieniając jego właściwości. Gdy olej silnikowy jest zimny, automatycznie potrzebuje więcej czasu na dotarcie do silnika. Tym sposobem silnik jest zmuszony do pracy „na sucho”. Nie jest to dla niego zbyt korzystna sytuacja, więc przed nadejściem zimy, dobrze jest sprawdzić stan oraz ilość oleju silnikowego.

Płyn do spryskiwaczy oraz wycieraczki – szykując się na sezon zimowy, koniecznie należy pozbyć się letniego spryskiwacza do szyb, zastępując go zimowym. Nie ma tutaj żadnej filozofii, wystarczy spuścić letni płyn i wlać zimowy. Równocześnie warto sprawdzić stan wycieraczek. Kiedy podczas ich pracy powierzchnia szyb jest zamglona, niezbyt czysta, to sygnał do zakupu nowego kompletu.

Płyn hamulcowy – przyjmuje się, że płyn hamulcowy wymieniany musi być co 2 lata. Przed zimą dobrze jest sprawdzić jego jakość, a równocześnie przeprowadzić kontrolę hamulców. Zimowe warunki do jazdy wymagają, aby hamulce były na 100% sprawne. Istotne w badaniu sprawności hamulców jest to prawidłowy rozkład sił hamowania, zarówno na osie, jak i poszczególne koła.

Oświetlenie


Jesienią i zimą dni są krótkie, szybko zapada zmrok. Trzeba zatem pieczołowicie zadbać o stan oświetlenie samochodu. Żarówki muszą być sprawne, a kiedy widzimy, że niektóre z nich świecą słabiej, to nie czekamy, aż całkowicie przestaną działać. Ważne również, aby przeprowadzić dokładnie badanie ustawienia kąta padania oświetlenia samochodowego.

Smarowanie uszczelek


Uszczelki klapy bagażnika czy drzwi to miejsca, które szczególnie upodobała sobie wilgoć. Topniejący śnieg, padający deszcz, wszystko to może gromadzić się w wyżej wymienionych miejscach. Dodając do tego ujemne temperatury w trakcie zimy, mamy pewność, że wszystko będzie zamarzało. Nie chcąc podejmować codziennej walki z drzwiami, bagażnikiem, warto zabezpieczyć uszczelki. Do wykonania tego zadania wystarczy wazelina techniczna, którą trzeba starannie nałożyć na uszczelki.

Podwozie


Zagłębiając się w tematykę przygotowania, zabezpieczenia auta na czas zimy, można pomyśleć o podwoziu. Jest ono narażone na korozję, a zaradzić temu mogą specjaliści z warsztatów samochodowych. Jest to wymagana pomoc, gdyż zabezpieczenia antykorozyjne tej części auta wymagają odpowiedniego sprzętu, umiejętności, a także preparatów. Jest to niemożliwe do wykonania w garażowych warunkach.

Wnętrze auta


Przygotowując samochód do zimy, nie wolno zapominać o jego wnętrzu. Właścicielom aut we znaki daje się wilgoć i od razu należy podkreślić, że nie ma szans, aby całkowicie ją wyeliminować. Warto jednak zrobić kilka rzeczy, które znacznie ją ograniczą.

Obowiązkowa wymiana tradycyjnych dywaników na gumowe z krawędziami. Łatwo dzięki temu pozbyć się wody gromadzącej się na dywanikach, a krawędzie sprawią, że nie będzie ona rozprzestrzeniała się poza dywanik.

Szyby w aucie i efekt ich parowania to zmora wielu użytkowników aut. Dlatego szyby muszą zostać dokładnie wyczyszczone, dzięki czemu wilgoć nie będzie się na nich osadzała. Dodatkowo należy zabezpieczyć je specjalistycznymi środkami, co znacznie ograniczy efekt ich zaparowania.

Jeżeli żadne ze sposobów nie eliminują parowania, możliwe, że jest problem z filtrem kabinowym. W takiej sytuacji konieczna jest jego wymiana, bo oprócz wiecznie zaparowanych szyb, mamy pewność, że w zabrudzonym filtrze osiadają się bakterie i grzyby. Nie jest to więc zdrowa sytuacja.

Trzeba również pamiętać o tapicerce auta, która również jest podatna na działanie wilgoci. Staranne odkurzanie, a następnie pranie wnętrza pozwoli ograniczyć zjawisko wilgoci. Jeżeli posiadamy garaż, to dobrze jest regularnie przeprowadzać proces wietrzenia, poprzez lekkie opuszczenie szyb.

Ekwipunek profesjonalnego kierowcy na czas zimy


Oprócz przygotowania samochodu do zimy należy również zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek. Posiadanie pewnych przedmiotów jest konieczne. Niektóre z nich wozimy stale w bagażniku, a inne mamy pod ręką w domu lub garażu. Co koniecznie trzeba zakupić przed nadejściem zimy?

Zawsze warto w bagażniku mieć miotełkę z odpowiednim włosiem do usuwania śniegu. Należy przecież maksymalnie ułatwić sobie rytuał usuwania pokrywy śnieżnej z pojazdu. Niezbędne są również przewody rozruchowe, które pomogą odpalić samochód, jeżeli pojawią się problemy z akumulatorem.

Pamiętamy również o zapasie zimowego płynu do spryskiwaczy, gdyż zużywa się on znacznie szybciej niż letni. Pozostając w temacie szyb, warto mieć w aucie schowany odmrażacz do nich, co znacznie przyspieszy przygotowanie auta do jazdy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze linka holownicza, zapas żarówek, a także latarka.

Co jeszcze zakupić przed nadejściem zimy, aby przygotowanie samochodu podczas mrozów nie trwało całą wieczność? Zawsze warto mieć pod ręką odmrażacz do zamków oraz środek niedopuszczający do przymarzania uszczelek.

Nie przygotowane auto do zimy. Sprawdź jakie będą skutki zaniedbań


Nie wszyscy właściciele aut przygotowują się należycie do zimy. Wynika to z wielu sytuacji, najczęściej związanych z potencjalnymi kosztami. Jednak takie nastawienie jest błędne, gdyż jazda nie w pełni sprawnym pojazdem, może skutkować różnego rodzaju nieprzyjemnymi sytuacjami, takimi jak:

  • niezabezpieczona karoseria po kontakcie z solą i błotem bardzo szybko zacznie ulegać procesowi korozji,
  • mycie auta przy temperaturach schodzących poniżej -10 stopni sprawia, że woda wnika w odpryski, spękania lakieru, co znacznie przyspiesza proces ich niszczenia,
  • brak konserwacji uszczelek drzwi, klapy bagażnika, to gwarancja codziennej walki przy ich otwieraniu, co wpływa na stratę czasu i stres,
  • niesprawny akumulator nie pozwoli skorzystać z auta. Gorzej, kiedy akumulator odmówi posłuszeństwa w trakcie jazdy. Czekanie na pomoc lub możliwość podładowania akumulatora w zimowych warunkach nie jest niczym przyjemnym,
  • brak zimowych opon, czyli duża szansa na wpadnięcie w poślizg, długa droga hamowania, niemożność dynamicznej jazdy,
  • wilgoć, efekt parowania szyb, wszystko to wpływa na dłuższy czas przygotowania samochodu do jazdy,
  • nie w pełni sprawne hamulce wpływają na utratę przyczepności, wydłużają drogę hamowania, a także powodują, że np. system ABS nie będzie działał,
  • źle ustawione światła, brak choćby jednego działającego stanowi duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i pieszych. W sytuacji kontroli policyjnej można spodziewać się mandatu oraz punktów karnych.

Chcesz dokładnie przygotować auto na zimę? Skorzystaj z pomocy specjalistów


Nie ulega wątpliwości, że na bezpieczeństwie, a także komforcie jazdy nie ma co oszczędzać. O ile proste, drobne prace związane z autem i jego zabezpieczeniem przed kiepskimi warunkami atmosferycznymi można wykonać samodzielnie. O tyle są rzeczy do wykonania, które lepiej powierzyć profesjonalnym warsztatom. 

W takich miejscach można liczyć na fachowców, którzy doskonale wiedzą co i jak zrobić. Do tego korzystają z najlepszych urządzeń, sprzętów, pozwalających na bardzo rzetelne przeprowadzenie wszystkich prac, zabezpieczających samochód przed zimą. W takich miejscach jak choćby warsztat samochodowy MK-TYRE, bez problemów można uzyskać specjalistyczne doradztwo i pomoc w zakresie przygotowania samochodu na okres zimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *