Jak prawidłowo zadbać o felgi i opony?

Wulkanizacja Gdynia 3

Jak prawidłowo zadbać o felgi i opony?

Mimo iż za oknem zima, warto pamiętać o letnich oponach. Składowane w garażu czy piwnicy, powinny być doglądane, tak aby w trakcie wiosennej wymiany nie było żadnych niespodzianek. Jak więc kontrolować stan opon letnich? Jakiego rodzaju działania wykonać, aby mieć pewność, że zarówno opony, jak i felgi są w dobrym stanie?

Potencjalne uszkodzenia opon i felg

Należy koniecznie sprawdzić, czy w trakcie leżakowania, opony oraz felgi nie uległy zniszczeniu, nie ma żadnych uszkodzeń. Może się przecież okazać, że posiadają one wybrzuszenia, bąble, jak i nacięcia. To znaki, że taka opona nie nadaje się do użytkowania. Nie ma co tutaj kombinować, lecz koniecznie zacząć rozglądać się za czymś nowym. Warto również zwrócić uwagę na bieżnik i to, czy nie jest zbyt wytarty. Zbytnie wytarcie bieżnika powoduje, że opona nie powinna być pod żadnym pozorem użytkowana. Dodatkowo należy sprawdzić, czy w bieżniku nie ma żadnych dodatkowych elementów, takich jak choćby szkło czy kamyczki. Każde ciało obce stwarza zagrożenie, że opona została przebita i jej założenie mija się z celem.

Sprawdzenie głębokości bieżnika

Dobrze jest pokusić się o dokładne, profesjonalne sprawdzenie głębokości bieżnika. Według przepisów głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm. Okazuje się jednak, że opony użytkowane mogą mieć inne wartości w tym aspekcie. Na pewno w sytuacji, kiedy głębokość bieżnika jest w granicach 3 mm, koniecznie należy pomyśleć o zakupie nowych opon. Korzystanie z tak wytartych bieżników znacznie ogranicza bezpieczeństwo.

Jak długo można użytkować oponę?

Czy są jakieś przepisy, które jednoznacznie wskazują, jak długo można użytkować oponę? Mówi się o okresie 10 lat, jednak dla własnego bezpieczeństwa, warto częściej wymieniać opony. 5 lat to idealny czas, po którym trzeba będzie pomyśleć o wymianie opony. Nie ma sensu ryzykować i oczekiwać, że opony będą służyły przez lata. Warto w tym miejscu pomyśleć o własnym bezpieczeństwie.

Co z felgami?

Przeglądając opony, koniecznie trzeba sprawdzić również stan felg. Mianowicie może się okazać, że posiadają zadrapania, otarcia lub odpryski. Kiedy są one małe, można samodzielnie je polakierować. Naturalnie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnych pomocy w tym zakresie, bo to gwarancja porządnie wykonanych prac renowacyjnych. Gdy istnieje taka możliwość, warto pokusić się o profesjonalne sprawdzanie stanu felg, tak aby nie okazało się, że jest np. pęknięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *