Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

serwis klimatyzacji nabijanie klimatyzacji gdynia mktyre 5

Klimatyzacja we współczesnym samochodzie jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia. Wielu kierowców korzysta z niego nie zastanawiając się nawet, czy robi to odpowiednio. Jak właściwie wykorzystać wszystkie funkcje tego systemu?

Nadchodzą wakacje już niedługo większość osób usiądzie za kierownicą swoich samochodów wyruszając w podróż, która bez znaczenia na długość trasy może stać się bardzo uciążliwa. Szczególnie wtedy, gdy temperatura za oknem przekroczy komfortowy poziom i gorąco zacznie podróżującym doskwierać.

Przed uruchomieniem klimatyzacji w naszym samochodzie, powinniśmy poznać wcześniej podstawowe metody posługiwania się tym systemem. Bez znaczenia, czy będzie to klimatyzacja ręczna, automatyczna (klimatronik), wielostrefowa, lub każda inna.

 

Używanie klimatyzacji wyłącznie na upały

Używanie klimatyzacji tylko w czasie upałów to duży błąd. Ponieważ czynnik pracujący w systemie jest połączony z olejem i zapewnia niezbędne smarowanie sprężarki. Z tego powodu co jakiś czas należy uruchomić klimatyzację, by układ nasmarować i zakonserwować.

Dodatkowo do zadań układu należy schładzanie i osuszanie powietrza. Druga z wymienionych funkcji świetnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym stanowiąc nieocenioną pomoc, gdy występuje problem z zaparowanymi szybami. Podczas gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, a system chłodzenia będzie wyłączony, osuszanie z pewnością zadziała doskonale.

 

Praca klimatyzacji przy otwartym oknie

Gdy wsiadamy do mocno nagrzanego samochodu, długo stojącego na słońcu w pierwszej kolejności należałoby otworzyć szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć nagrzane wnętrze. Następnie przed włączeniem klimatyzacji przejedźmy kilka minut z otwartymi szeroko oknami.

Obniżymy w ten sposób temperaturę w samochodzie do temperatury otoczenia bez użycia klimatyzacji, zmniejszając przy tym zużycie sprężarki oraz nieznacznie zużycie paliwa. Jeżdżąc  z pracującą klimatyzacją wszystkie okna(w tym uchylany dach) muszą być szczelnie pozamykane.

Najefektywniej zmniejszymy temperaturę w kabinie samochodu, ustawiając chłodzenie na tryb automatyczny z wewnętrznym obiegiem powietrza (przełączamy na zewnętrzny obieg po schłodzeniu wnętrza).

 

Wydajność klimatyzacji a zużycie

Używanie klimatyzacji na maksymalnych obrotach może skutkować skróceniem żywotności i szybszej awarii układu. Powodem jest fakt, że sprężarka w klimatyzacji samochodowej nie jest urządzeniem przemysłowym i praca w trybie nieprzerwanym powoduje jej przyspieszone zużycie.

Aby klimatyzacja długo nam służyła temperatura optymalna na sterowniku powinna wynosić około 5-7 °C mniej, niż temperatura na zewnątrz. Jeśli za oknem jest 25 °C ustawiamy klimatyzacje na 18-20 °C.

Gdy posiadamy klimatyzację ze sterowaniem ręcznym bez wskaźnika temperatury, należy ustawić pokrętła tak, by z nawiewów leciało powietrze chłodne nie zimne.

 

Przegląd klimatyzacji w warsztacie samochodowym

Minimum raz do roku należy poddać klimatyzację przeglądowi, najlepiej w sprawdzonym warsztacie samochodowym, który wyłapie ewentualne usterki oraz wykona czynności niezbędne podczas przeglądu takie jak:

  • sprawdzenie szczelności układu,
  • sprawdzenie stanu czynnika chłodzącego,
  • sprawdzenie stanu mechanicznego sprężarki,
  • wymiana filtrów,
  • przeprowadzi odgrzybianie przewodów klimatyzacji.

Warto zapytać serwisantów o lokalizację zbiornika na skropliny lub przewodu odprowadzającego wodę pod samochód, aby być w stanie samodzielnie, okresowo skontrolować drożność układu. Należycie działająca klimatyzacja pozwala nam utrzymać odpowiednią temperaturę w pojeździe oraz optymalną jakość powietrza.

Regularne przeglądy i serwisy klimatyzacji nie pozwolą na rozwój pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii oraz wirusów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie człowieka, w szczególności dzieci i alergików. Aby nie narażać siebie ani współtowarzyszy na niekomfortową jazdę, warto by kierowcy udali się na przegląd klimatyzacji przed wakacyjnymi wypadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *