Jak kontrolować ciśnienie w oponach?

tyre 1714669 1920

Zimowa kontrola ciśnienia w oponach

Zimą to pora roku, w której trakcie należy starannie przyglądać się ciśnieniu w oponach samochodowych. Dotyczy to szczególnie samochodów starszych, które nie posiadają na wyposażeniu odpowiednich czujników ciśnienia. Dlaczego tak istotne jest sprawdzanie ciśnienie w oponach, właśnie w trakcie zimowych miesięcy?

Mianowicie, zimą dochodzi do znacznych wahań temperatur, co może wpływać na ciśnienie w oponach. Wyliczenia wskazują, że różnice wartości ciśnień mogą zmieniać się nawet o 20%.

Jak duże zmiany ciśnień w oponach?

Przyjmuje się, że przy zmianie temperatury w granicach 10 stopni Celsjusza, może dojść do obniżenia ciśnienia aż o 0,1 bara. Natomiast kiedy zmiany temperatur są znacznie wyższe i przykładowo nocą obniżą się o 10-20 stopni, to możemy mówić nawet o stratach sięgających 0,4 bara. Niestety, zbyt duże wahania temperatur i związane z tym spadki ciśnienia w oponach samochodowych, to nie najkorzystniejsza sytuacja.

Negatywne skutki niskiego ciśnienia w oponach

Wśród negatywnych skutkach niskiego ciśnienia w oponach, należy wymienić spore zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Zbyt niskie ciśnienie wpływa na wydłużoną drogę hamowania, dodatkowo opona jest mniej odporna na zjawisko zwane aquaplaning. Należy również pamiętać o takich sytuacjach jak trudniejsze manewrowanie autem, czy też potencjalne ryzyko związane z przebiciem opony. Dodatkowo wśród negatywnych zjawisk związanych z niskim ciśnieniem, wymieniamy kwestie ekonomiczne. Szybsze zużywanie się opony i gwarancja podwyższonego zużycia trwałości bieżnika. Badania wskazują, że w oponach z nieprawidłowym poziomem ciśnienia, bieżnik zużywa się nawet do 30% szybciej.

Regularnie kontrolujmy ciśnienie w oponach

Każdy właściciel samochodu właśnie zimą, powinien bardzo starannie sprawdzać poziom ciśnienia w oponach. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, zadbać o pełne bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co więcej, kiedy pojawia się w planach dalszy wyjazd, podróż na święta czy też wyjazd z okazji ferii zimowych, koniecznie należy sprawdzić nie tylko ciśnienie w oponach, ale i również inne parametry. Przy sprawdzaniu ciśnienia w oponach, koniecznie należy dokładnie zwrócić uwagę na zjawisko zmieniających się temperatur. Przez to, nie ma możliwości uzyskania idealnego ciśnienia w oponach. Jak zatem wcelować się z idealną wartością ciśnienia? Mianowicie koniecznym jest pompowanie opon i pozostawienie tzw. rezerwy. Kiedy zapowiadane są nocne przymrozki, wystarczy zwiększyć ciśnienie w oponie o około 0,2 – 0,3 bara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *