Największe spalanie paliwa generowane jest w trakcie jazdy po mieście. Wie o tym doskonale każdy kierowca, który miał możliwość poruszania się zarówno w miejskich korkach, jak i po drogach ekspresowych czy autostradach. Czy istnieje jednak możliwość, aby oszczędniej poruszać się po miejskich drogach?
Wydaje się, że sytuacja wysokiego spalania paliwa w mieście to sprawa przegrana. Zatłoczone drogi, małe prędkości, częste zatrzymywanie się. Istnieją jednak pewne sposoby, których zastosowanie pozwoli obniżyć średnią spalanego paliwa. Co więc muszą robić kierowcy, którzy każdego dnia wyruszają na miejskie ulice?
Wielu kierowców, zanim wyruszy na drogi, uruchamia pojazd i go dogrzewa. Jest to działanie nagminne w zimowych miesiącach. Silnik, który pracuje w trakcie postoju, nie działa w sposób efektywny, gdyż jego jedynym zadaniem jest ogrzewanie wnętrza pojazdu. Kilka minut pracy silnika podczas postoju, przed każdym wyruszeniem w trasę, to gwarancja spalenia większej ilości paliwa. Lepiej, zarówno ze względów ekonomicznych jak eksploatacyjnych, jest rozgrzewać silnik podczas jazdy.
Wysokie obroty sinika generują dość spore zużycie paliwa. Z tego też względu jeżdżąc po mieście, koniecznie trzeba umiejętnie zmieniać biegi, tak aby silnik pracował przy dość niskich prędkościach obrotowych. Przyjmuje się, że przy 2500 obrotów na minutę, należy zmienić przełożenie w autach benzynowych. W pozostałych pojazdach maksymalna wartość to około 2000 obrotów na minutę.
Jazda autem po mieście nie jest płynna, dlatego często trzeba zmieniać biegi, hamować. Dobrze, w ramach oszczędzania paliwa, nauczyć się prawidłowego hamowania silnikiem. Odpowiednia redukcja biegów przed wciśnięciem pedału hamulca powoduje szybszą utratę prędkości. To istotne, gdyż kiedy hamujemy silnikiem, nie zużywamy paliwa. Dodatkowo warto nadmienić, że częste używanie hamulców przyspiesza ich zużycie.
Jeżdżąc po mieście, trzeba być niezwykle uważnym, skoncentrowanym. Przyda się więc umiejętność przewidywania wielu sytuacji, jakie mogą wystąpić w ruchu drogowym. Płynna jazda w warunkach miejskich jest jak najbardziej wskazana. Warto mieć na uwadze, że pośpiech nie jest wskazany i przykładowe zdążenie na zielone światło, znacząco nie przyspieszy naszej podróży.
Celem nie tylko oszczędności paliwa, należy umiejętnie dbać o swoje auto. Odpowiednia konserwacja i regularna kontrola elementów użytkowych samochodów przyczyni się między innymi do niższego średniego spalania paliwa. Na pewno warto mieć na uwadze, że koła, które są niedopompowane, mają wpływ na większe spalanie paliwa. Również brak kontroli oleju silnikowego ma wpływ na zwiększone zużycie paliwa. Silnik w trakcie jazdy miejskiej ma większe wymagania, dlatego olej powinien być zawsze w jak najlepszym stanie.