#
× O nas Usługi Opinie Poradnik Kontakt

# Dłuższa podróż samochodem? Sprawdź i napompuj opony

#
18 lutego, 2021

Ciśnienie w oponach jest sprawdzane dopiero w momencie, kiedy pojawiają się niepokojące oznaki, lub system daje komunikaty. Jeżeli kierowca nie otrzyma komunikatu, zazwyczaj nie będzie zajmował się regularną kontrolą ciśnienia w oponach. Jednak w sytuacji, kiedy udajemy się w dłuższą podróż, konieczne jest prawidłowe sprawdzenie ciśnienia w oponach i jego dopasowania do obciążenia pojazdu.

Dlaczego konieczne jest sprawdzanie prawidłowości ciśnienia w oponach?

Zbyt niskie ciśnienie w oponach może być powodem wielu problemów. Może być to przyczyną np. wypadku. O ile jazda po mieście, na niedopompowanych oponach nie będzie zbyt niebezpieczna (w mieście osiąga się zbyt małe prędkości i miękka opona nie spowoduje zagrożenia), o tyle należy pamiętać, że będzie powodowała wysokie zużycie paliwa, a także wpłynie na szybki proces jej degradacji.

Ruszają w dłuższą podróż, korzystając z dróg ekspresowych i autostrad, gdzie osiąga się wysokie prędkości, opona ze zbyt niskim ciśnieniem stanowi zagrożenie. Przede wszystkim może dojść do sytuacji zbytniego nagrzewania ogumienia, a w ostateczności spowodować rozerwanie opony.

Jaki ciśnienie powinny mieć opony w samochodzie?

Poziom ciśnienia w oponach samochodowych zależy o wielu czynników. Mowa tutaj o rodzaju opon, ich rozmiaru oraz tego jak obciążony jest samochód. Skąd czerpać wiedzę na temat optymalnego ciśnienia powietrza w oponach? Dokładne informacje, dane znajdziemy w instrukcji dołączonej do pojazdu.

Przykładowo, w zależności od rozmiaru opon, ciśnienie optymalne może wynosić 0,2 bara lub 0,5 bara. Kiedy zaś samochód będzie znacznie obciążony, zarówno liczbą pasażerów, jak i bagażami, może się okazać, że wymagane ciśnienie powinno wynosić 0,9 bara, czy nawet 1,4 bara.

Bardzo istotnym jest również to, z jaką prędkością porusza się samochód. Kiedy mówimy o znacznych prędkościach, łatwo osiągalnych choćby na autostradach, należy zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach o około 0,2 bara. Niektórzy z producentów samochodów zalecają, aby ciśnienie było na maksymalnym poziomie.

Warto pamiętać o własnym bezpieczeństwie, szczególnie kiedy wyrusza się w długie trasy. Dokładne sprawdzenie ciśnienia w oponach wpłynie nie tylko na bezpieczną jazdę, ale zagwarantuje również odpowiedni komfort w podróży.

#Napisz do nas


    #