Auto wydaje dziwne dźwięki? Co może być przyczyną?

warsztat samochodowy gdynia mechanik mktyre karwiny sopocka 1

Niepokojące dźwięki w trakcie jazdy samochodu, to wyraźny sygnał, że nie jest z nim najlepiej. Wielu kierowców jednak lekceważy ów dziwne dźwięki, nie doszukując się ich źródła, nie poszukując przyczyn takiego stanu rzeczy. To jednak błąd, trzeba poważnie zainteresować się dziwnymi dźwiękami, jakie wydaje auto. W innym wypadku może dojść do sytuacji, że samochód ulegnie awarii, a koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie. Co więc robić w takich sytuacjach? Jak umiejętnie rozpoznać źródła niepokojących dźwięków?

Alternator i łożyska wałka wirnika

Nasilające się wycie pojazdu wraz ze zwiększaniem obrotów może oznaczać, że pojawia się problem z alternatorem. Wyjące łożysko w pojeździe prowadzić będzie do blokowania alternatora, przez co automatycznie anuluje się ładowanie auta. Pasek w takiej sytuacji ulegnie zerwaniu, co prowadzi do unieruchomienia samochodu.

Łożyska w piastach kół i ich awaria

Bardzo często wycie pojazdu może być spowodowane poprzez zużywające się łożyska, które znajdują się w piastach kół. Niechciane dźwięki związane ze zużyciem łożysk mogą pojawiać się w trakcie kręcenia kołami, zmianami kierunku jazdy. Naprawa łożyska w piastach kół wymaga udania się do mechanika.

Niepokojący dźwięk ze skrzyni biegów

Wycie dochodzące ze skrzyni biegów, to komunikat, iż pojawił się problem z kołami zębatymi, które są w niej zamontowane. Do najczęstszych przyczyn zużycia kół zębatych dochodzi w sytuacji, kiedy stan oleju jest zdecydowanie zbyt niski. Zatem aby wycie ze skrzyni biegów zneutralizować, konieczna będzie jego wymiana.

Zużycie pompy wspomagania

Jeżeli pojawia się wycie w trakcie kręcenia kierownicą, to często mowa o zużyciu się pompy wspomagania. Po takiej diagnozie konieczne jest udanie się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Samodzielnie nic można tutaj zaradzić.

Opony

Kiedy w aucie zaczynają wyć opony, najprawdopodobniej ma się do czynienia z usterką w zawieszeniu lub układzie kierowniczym. Należy problem natychmiast zlikwidować, a mowa tutaj o bieżniku, który został „wyząbkowany”. Błędnym działaniem będzie tylko i wyłącznie wymiana opon na nowe.

Wycie spod maski, czyli rolki pasków

Jedną z przyczyn wycia, które wydobywa się spod maski, są zużyte łożyska, znajdujące się w rolkach prowadzących. Bardzo ważne jest, aby borykając się z takim problemem, przeprowadzić jak najszybciej działania naprawcze. Jazd z wyjącymi rolkami będzie negatywnie wpływać na rozrząd.

Wał napędowy i jego podpora

Wszystkie auta, które posiadają napęd na tylną oś, mogą mieć problem z podporą wału napędowego. Zużywające się łożyska podpory wału cechuje nieprzyjemny dźwięk. Wycie w tym przypadku jest związane ze zmianami prędkości. Jakiekolwiek zaniechania związane z naprawą podpory wału napędowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *